4. prosinece
4. 12. 2022
Tématy letošních Vánoc nejsou jen dárky, cukroví a vánoční pohoda, jsou jimi i zdražování energií, inflace a také předčasné důchody. Právě o nich dnes bude řeč. Letos se totiž v důsledku mimořádné valorizace netypicky navyšuje částka měsíční penze i u předčasných důchodů, které jsou jinak oproti plným důchodům výrazně kráceny.
Číst více...
17. listopadu
17. 11. 2022
Patříte mezi ty, kteří už mají nárok na předčasný důchod? Možná pro vás bude tato informace zásadní! Letos totiž nastala díky inflaci zajímavá změna, která ovlivňuje výši předčasné penze. Ta bývá obvykle výrazně krácena oproti částkám řádného, plného důchodu. Jenže právě letos se ve výši nově přiznávaných důchodů netypicky odrážejí letošní mimořádné valorizace v důsledku inflace.
Číst více...
10. března
10. 3. 2022
Čím dál víc lidí v předdůchodovém věku se zajímá o možnost, jak odejít na zasloužený pracovní odpočinek dříve než ve státem stanoveném věku. V minulém článku jste se mohli dočíst o tom, jaké jsou v letošním roce změny podmínek pro čerpání předdůchodu. V tomto článku se dozvíte víc o takzvaném předčasném důchodu.
Číst více...
24. února
24. 2. 2022
Možná se vás tohle téma ještě netýká, možná už si užíváte zaslouženého důchodu. Ale třeba máte někoho v rodině, kdo dřívější odchod do důchodu řeší. Právě pro něj je připraven tento článek. Odejít do důchodu dřív než ve státem stanoveném věku můžete dvěma způsoby. Můžete využít možnosti odejít do předčasného důchodu, nebo do předdůchodu.
Číst více...
12. srpna
12. 8. 2020
Třeba se vás tohle téma ještě netýká nebo naopak už jste v řádném důchodu. Ale pro ty, kterým se blíží důchodový věk a zvažují, že odejdou do předdůchodu nebo předčasného důchodu, je tohle téma aktuální. Mezi předdůchodem a předčasným důchodem totiž existuje několik významných rozdílů.
Na první pohled by se mohlo zdát, že předdůchod je výhodnější variantou. Přesto to nemusí být tak jednoznačné. Možná by právě pro vás byl lepší variantou předčasný důchod, pokud dřívější odchod do penze zvažujete. Ty důvody mohou být zdravotní, ale také bohužel kvůli ztrátě zaměstnání.
Pojďte se tedy podívat, co předdůchody a předčasné důchody spojuje a v čem se naopak liší.
Číst více...
4. dubna
4. 4. 2016
Doplňkové penzijní spoření neboli 3. pilíř důchodového systému je od ledna 2016 oněco atraktivnější. Hlavně proto, že se po 3 letech vrací možnost vybrat si našetřené peníze už v 60 letech. A spořit na penzi se státním příspěvkem lze nově i dětem.
Číst více...
30. listopadu
30. 11. 2015
Počátek roku 2016 přináší hned několik změn různých zákonů, které se dotknou jak podnikatelů, tak zaměstnanců. Vyplatí se být ve střehu a využít je co nejvíce ve svůj prospěch.
Kdo bude zaměstnán za minimální mzdu, jistě uvítá její navýšení na 9900 Kč. Institut minimální mzdy má zabránit pádu zaměstnanců s nejnižšími mzdami do chudoby a zajistit nezávislost pracujícího člověka na sociálních dávkách. O skutečném vlivu minimální mzdy na ekonomiku a sociální oblast se v odborných kruzích ostře debatuje, což však nemění nic na tom, že je u nás jedna z nejnižších v Evropě.
Číst více...
14. června
14. 6. 2015
Sledování důchodového konta na internetu nově umožňuje každému občanovi Česká správa sociálního zabezpečení. Stačí, když si na Czech Pointu necháte zdarma zřídit datovou schránku a poté se přihlásíte do ePortálu ČSSZ. Kdykoliv si tak můžete zkontrolovat, co úřad v souvislosti s vaší osobou eviduje, tedy zda se vám na důchod započítávají všechny doby pojištění včetně výdělků.
Ze svého osobního konta vyčtete celou kariéru už od dob studií, připomenete si, kolik jste vydělávali, ať zaměstnáním, či podnikáním, a zobrazí se vám i tzv. vyloučené doby – počet dnů nemocenské, vojenské služby nebo třeba mateřské.
Číst více...
3. listopadu
3. 11. 2013
Pro žadatele o předčasný důchod budou od příštího roku platit nové podmínky. Mezi hodnocená kritéria patří věk a délka předchozího pojištění. V následujícím článku jsou uvedeny předpoklady, které bude nutno splnit, pro předčasný odchod do důchodu. A budou přísnější, než jak tomu bylo doposud.
Číst více...
23. dubna
23. 4. 2012
Prohlédněte si přehledné srovnání českých důchodů s důchody v zemích OECD. Porovnání poměru mzdy a důchodu říká, že čeští důchodci mohou hodně závidět nizozemským. Naopak štědrost českého státního systému by našim důchodcům mohli závidět ti belgičtí. V závěru článku najdete tip, jak si poradit s důchodovou reformou.
Číst více...
1. července
1. 7. 2011
Minulý týden vláda schválila návrhy zákonů, které vytvářejí druhý pilíř penzijního systému. Pokud zákony projdou také legislativním procesem, bude možné od roku 2013 odvádět tři procenta ze sociálního pojištění do soukromých penzijních fondů. Jaké to má ale háčky a co jsou to vlastně pilíře v důchodovém systému, si řekneme v dnešním článku.
Číst více...
30. srpna
30. 8. 2010
Stávající vláda Petra Nečase by se měla postarat o nejpalčivější problémy veřejných financí. Jedním z nich je zajištění dostatečných prostředků pro slušný život občanů po skončení výdělečných aktivit.
Číst více...
29. března
29. 3. 2010
Název produktu naznačuje, že by se mělo jednat o zajištění prostředků na období po skončení výdělečných aktivit. Tedy instrument pro dlouhodobé ukládání a zhodnocování financí. V první větě je úmyslně použito kondicionálu, neboť některé vlastnosti naznačeným požadavkům odpovídají, avšak jiné jsou s nimi v příkrém rozporu.
Číst více...
7. prosinece
7. 12. 2009
Nejen v období hospodářského poklesu jsou rodinné finance omezené. V současné době snad trochu víc, avšak i v dobách prosperity je rozumné zacházet s nimi uvážlivě. Nepochybně tak činí většina čtenářů těchto stránek.
Číst více...
25. května
25. 5. 2009
Státní důchod je stále u mnohých lidí hlavním zdrojem příjmu v důchodovém věku. Většina mých klientů plánuje svoji soukromou rentu na dřívější věk, než ve kterém vzniká nárok na státní starobní důchod. Pobírání renty je pro mnohé vysněným obdobím, ve kterém nebudou muset vstávat na budík, ani trávit dlouhé hodiny v práci. Naplánovat si soukromou rentu je tím jednodušší, čím je člověk mladší. S přibývajícím věkem je vytvoření soukromé renty komplikovanější. V tomto článku se dozvíte, jak je to s předčasným čerpáním státního důchodu a jestli se to vůbec vyplatí.
Číst více...
27. dubna
27. 4. 2009
Systém penzijního připojištění se od příštího roku mění. Kdokoliv se rozhodne pro toto dlouhodobé spoření, bude muset počítat s účastnickými fondy. Změny se týkají i těch, kteří penzijní spoření již zahájili.
Změny v penzijním připojištění, které vláda schválila v dubnu letošního roku, jsou součástí opatření, která by měla vést k větší efektivitě důchodového spoření. Díky chystaným úpravám by se měla zvýšit účast zaměstnavatelů i jejich příspěvky. Nespornou motivací ke spoření by měla být i možnost výběru různých typů penzijních plánů podle výnosnosti a rizik.
Číst více...
7. září
7. 9. 2008
Ať chceme či ne, jednoho dne ukončíme své pracovní aktivity. Jak to však bude s našimi příjmy? Udržíme si svou životní úroveň v dalších obdobích života?
Je s podivem, že i řada lidí úspěšných v zaměstnání či podnikání tyhle otázky neřeší anebo se spoléhá na státní důchod, doplněný případně penzijním připojištěním nebo životním pojištěním. Špatná zpráva je, že uvedené zdroje zřejmě nebudou stačit.
Číst více...