21. října
21. 10. 2021
V minulém článku jste se dozvěděli víc o tom, které situace při nehodách kryje povinné ručení a kdy je lepší mít navíc sjednanou havarijní pojistku. Možná namítnete, že za povinné ručení platíte už dost a že už nechcete platit ani o korunu víc. Jenže pokud máte tu smůlu a vletí vám do cesty srna nebo třeba divočák, auto je vážně poškozené a nedejbože i vaše zdraví, povinné ručení vám bude k ničemu.
Číst více...
18. července
18. 7. 2014
Nové doporučení, které vydal Nejvyšší soud i lékaři z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, stanovilo cenu ztráty lidského zdraví na částku 10 051 200 korun. Analýza, kterou se odborníci zabývali více než rok a půl, představuje výrazný posun v určování ceny života. Dle předchozích úprav měl lidský život hodnotu 240 000 korun.
Metodika řešící nemajetkovou újmu, bolestné a ztížení společenského uplatnění je odvozena od průměrné hrubé měsíční mzdy. Dalšími kritérii jsou potom mimo diagnózu také míra vyřazení ze společenského života, zátěž v rodinných vztazích, zachování možnosti se dále vzdělávat či řídit auto. Ke všem proměnným se přičtou procenta, jejichž výsledek udá výši odškodného.
Číst více...
11. února
11. 2. 2013
Ještě do poloviny loňského roku se pojišťovny předháněly se slevami a akcemi na povinné ručení. A ve srovnávačích nebylo těžké ulovit sazbu ještě nižší. Pak nastal zlom. Velké pojišťovny se odmítly porovnávání účastnit a všechny bez výjimky začaly zdražovat. Důvod? Prý už nemají na výplatu škod. Přesto nemusejí přijít řidiči zkrátka.
Číst více...
21. února
21. 2. 2009
Nikdy jste nebourali, a tak nevidíte důvod, proč vyčleňovat ze svého rozpočtu peníze na povinné ručení? Do letošního roku Vám toto rozhodnutí mohlo hladce procházet, nyní se ale Česká kancelář pojistitelů chystá k postihování neplatičů. První dopisy s výzvou k zaplacení pokuty již byly rozeslány, další se chystají na příští týdny.
Ačkoliv má zákonem stanovené ručení vozidla přívlastek povinné, odhadem více jak 300 000 řidičů si s tímto nařízením hlavu nelámalo a poplatek neuhradilo. Letos se jim ale toto „šetřílkovství“ může řádně prodražit. Od ledna letošního roku je za každý den, kdy vozidlo není pojištěno, majitel vozu sankcionován od 20 korun za motocykl až po 300 korun za tahač.
Číst více...
4. února
4. 2. 2009
Pokud nepatříte mezi šťastlivce s naditým bankovním kontem, budete se při koupi ojetého vozu muset zřejmě rozhodovat mezi leasingem a spotřebitelským úvěrem. V tomto článku vás seznámíme s plusy a minusy obou typů financování.
Leasing je v představě mnoha lidí jedinou možností, jak rychle získat auto na splátky. Spotřebitelský úvěr ale šlape svému rozšířenějšímu kolegovi stále více na paty. Svůj velký minus z dob minulých spočívající v přílišné pomalosti vyřízení úvěru, už většina bankovních ústavů odstranila. Obě dvě možnosti proto rozhodně stojí za zvážení.
Číst více...
3. ledna
3. 1. 2009
Sehnat peníze na nákup ojetého automobilu mnohdy nebývá to nejtěžší. Vyznat se ve všech formalitách, které stojí mezi Vámi a skutečným vlastnictvím vozu, je často nad možnosti kupujících. Naštěstí Vám nabízíme srozumitelný přehled kroků, které musíte po koupi auta podniknout.
Číst více...